Τεράστια πρόκριση του ΠΑΟΚ, 2-1 την Μπενφίκα!

Δείχνοντας σε ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετική αγωνιστική συμπεριφορά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Μπενφίκα, την οποία κέρδισε σχετικά εύκολα με 2-1.
Στα play off του Τσάμπιονς Λιγκ ο Δικέφαλος, που στην επόμενη φάση θα διεκδικήσει κόντρα στην Κράσνονταρ την είσοδό του για πρώτη φορά στην ιστορία του στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης..

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι του αγώνα, η Μπενφίκα μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο ανέλαβε την κατοχή της μπάλας, περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τον ΠΑΟΚ. Οι Πορτογάλοι, έχοντας τον έλεγχο έφταναν με χαρακτηριστική άνεση μέχρι την μεγάλη περιοχή του Ζίβκοβιτς, ο οποίος όμως δεν απειλήθηκε σοβαρά μέχρι το 20ο λεπτό.
Από την πλευρά του ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να κρατήσει στην κατοχή της την μπάλα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να αυξήσουν την πίεση τους προς την εστία της ομάδας του Αμπέλ Φερέιρα. Στο 26’ ο Σεφέροβιτς είδε την κεφαλιά του από το σημείο του πέναλτι να περνάει άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα η εκτέλεση φάουλ του Πίζι σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Ζίβκοβιτς.
Από εκείνο του σημείο και μετά, οι «ασπρόμαυροι» πάγωσαν τον ρυθμό, είχαν την ευκαιρία να βγουν στην επίθεση, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσουν τον Βλαχοδήμο, Έτσι, το ισόπαλο 0-0 δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οδηγώντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την επιστροφή για το δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Κράτησε την μπάλα, περιόρισε την Μπενφίκα, εκμεταλλεύτηκε τους χώρους και έγινε σαφώς πιο απειλητική για την εστία των «αετών» της Λισαβόνας.
Έτσι, με τον Δικέφαλο να έχει καλές στιγμές, φτάσαμε στο 63ο λεπτό, όπου ο Δημήτρης Γιαννούλης κατάφερε να σκοράρει για το 1-0. Ο διεθνής πλάγιος αμυντικός μετά από μια… τρελή κούρσα και όμορφο συνδυασμό με τον Άκπομ, μπήκε με την μπάλα στα δίκτυα του Βλαχοδήμου. Έχοντας πλέον τη ψυχολογία, οι παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, μην επιτρέποντας σε κανένα σημείο την Μπενφίκα να απειλήσει.
Αντιθέτως, στο 75’ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς μετά την ασίστ του Γιαννούλη, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 2-0. Από εκείνο το σημείο και μετά η Μπενφίκα προσπάθησε να αντεπιτεθεί αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ράφα.

Το γκολ των Πορτογάλων δεν άλλαξε κάτι ως προς την τελική έκβαση του ζευγαριού, καθώς ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μια τεράστια πρόκριση.