Ήττα για τον ΠΑΟΚ στην Πάτρα με 83-80 από τον Προμηθέα!

Την τρίτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Basket League γνώρισε ο ΠΑΟΚ, χάνοντας εκτός έδρας με 83-80 από τον Προμηθέα Πατρών, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πάντως στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκάλεπτου κατάφεραν να διατηρηθούν μπροστά, με το αποτέλεσμα της περιόδου να ολοκληρώνεται στο 26-23. Ο Προμηθέας στη συνέχεια κατάφερε να κρατήσει τα ηνία, καθώς ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αυξήσει τα ποσοστά του στην επίθεση. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Πάτρας να βρίσκεται στο +7 (43-36).
Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας αρχικά. Ωστόσο, ο Προμηθέας βρήκε τον τρόπο να απομακρυνθεί εκ νέου, επαναφέροντας τη διαφορά στα ασφαλή επίπεδα.
Στο  τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες του Κώστα Μέξα, έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί, έχοντας εμφανώς καλύτερη συμπεριφορά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μειώσουν ακόμα και στον πόντο, πριν ο Ποομηθέας καταφέρει να αντιδράσει και να φτάσει τελικά στην νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 43-36, 62-54, 83-80.